okładka
okładka
strona główna w numerze kluby rowerowe kalendarium forum razem na rower galeria czytelników w następnym numerze regulaminy konkursów archiwum o nas redakcja reklama prenumerata sieć sprzedaży

skomentuj »
n.p.m.
partnerzy

trasymasy.pl

sportportal.pl

twojmedyk.pl

Reklama

pierwszy rower
strona główna >> 10/2016 >> Jak to jest z ruchem prawostronnym na ciągu pieszo-rowerowym?

poradniki

Nim będzie za późno

Zapewne pamiętacie te chwile, gdy Wasz rower był zupełnie nowy.  Jego lśniący lakier jeszcze nie nosił śladów po przebytych... »

Kalejdoskop >> Dręczy mnie pytanie


Jak to jest z ruchem prawostronnym na ciągu pieszo-rowerowym?

Marek Rokita
 
Wśród rowerzystów jest całkiem spora rzesza osób biegających. Jedną z nich jest pani Ania z Lubonia, która przeżyła (tym razem jako biegaczka) zruganie przez (tym razem) rowerzystę. Jak do tego doszło?
„Rowerzysta na drodze dla rowerów i pieszych zwrócił mi bardzo zdecydowanie i niezbyt grzecznie uwagę, że powinnam biegać prawą stroną ścieżki, bo wszystkich obowiązuje ruch prawostronny. Fakt, biegłam lewą stroną i nie miałam pojęcia, że robię coś niewłaściwie”.
Pani Ania postanowiła pobiegać na ścieżce pomiędzy Unieściem a Łazami w szczycie wakacyjnego sezonu. Może nie wybrała najszczęśliwszego miejsca, ale czy złamała przepisy? W Kodeksie drogowym napisano przecież jedynie, że ruch prawostronny obowiązuje „kierującego pojazdem”. A może w ogóle nie powinna biegać, lecz iść, i to powoli? Co powinien zrobić w takiej sytuacji policjant? Komu przyznać rację?
Podstawowym aktem prawnym dotyczącym przedmiotowej sprawy jest ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.). Zgodnie z art. 16 ust. 1 tej ustawy kierującego pojazdem, w tym przypadku kierującego rowerem (…), obowiązuje ruch prawostronny. Za pieszego uważa się osobę znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót lub czynności przewidzianych odrębnymi przepisami. Za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.
Pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.(…).
mł. asp. Michał Gaweł, 
Wydział Prasowo-Informacyjny Biura Komunikacji Społecznej KG
 
Więcej: czytaj w numerze „Rowertouru”