okładka
okładka
strona główna w numerze kluby rowerowe kalendarium forum razem na rower galeria czytelników w następnym numerze regulaminy konkursów archiwum o nas redakcja reklama prenumerata sieć sprzedaży

skomentuj »
n.p.m.
partnerzy

trasymasy.pl

sportportal.pl

twojmedyk.pl

Reklama

pierwszy rower
strona główna >> 3/2015 >> Jak bardzo kilkulatek na rowerze jest pieszym?

poradniki

Nim będzie za późno

Zapewne pamiętacie te chwile, gdy Wasz rower był zupełnie nowy.  Jego lśniący lakier jeszcze nie nosił śladów po przebytych... »

Kalejdoskop >> Dręczy mnie pytanie


Jak bardzo kilkulatek na rowerze jest pieszym?

Marek Rokita
 

Podczas pracy nad artykułem dotyczącym karty rowerowej (zob. str. 58) zacząłem się głębiej zastanawiać nad kondycją rowerzysty, który nie ma jeszcze dziesięciu lat. Chodzi oczywiście o kondycję prawną, nie zaś fizyczną. Wiedziałem, że taki rowerzysta to tak naprawdę wcale nie rowerzysta, lecz pieszy na rowerze. Ale do jakiego stopnia? Konsekwencje bezwarunkowego uznania kilkulatka za pieszego na kółkach mogą być wprost absurdalne. Czy zatem na jednokierunkowej drodze w strefie zamieszkania może jeździć rowerem pod prąd? Czy obowiązują go zakazy wjazdu rowerem w strefach ruchu pieszego i strefach zamieszkania? Czy dziecku do lat dziesięciu wolno jeździć po drogach dla rowerów w sytuacji, gdy obok przebiega chodnik lub pobocze drogi? I czy odpowiedzi na te pytania znajdę w niezawodnym do tej pory Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju?

Zgodnie z art. 2 p. 18 ustawy Prawo o ruchu drogowym, określenie „pieszy” oznacza osobę znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót lub czynności przewidzianych odrębnymi przepisami. Za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się na wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do dziesięciu lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej. Zgodnie z tą definicją osoba w wieku do dziesięciu lat kierująca rowerem pod opieką osoby dorosłej jest pieszym, dlatego odnoszą się do niej wszystkie przepisy ustawy – zarówno określające prawa, jak też obowiązki – dotyczące pieszych, a nie mają zastosowania przepisy dotyczące kierujących rowerem. 

Piotr Popa 

Rzecznik Prasowy, Biuro Ministra, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju

 

 

Więcej: czytaj w numerze „Rowertouru”

 

 

 



Zdjęcie: Agata Rokita
 

Parse error: syntax error, unexpected end of file, expecting variable (T_VARIABLE) or ${ (T_DOLLAR_OPEN_CURLY_BRACES) or {$ (T_CURLY_OPEN) in /home/kruszonaol/ftp/rowertour/panel/bbclone/var/access.php on line 164