okładka
okładka
strona główna w numerze kluby rowerowe kalendarium forum razem na rower galeria czytelników w następnym numerze regulaminy konkursów archiwum o nas redakcja reklama prenumerata sieć sprzedaży

skomentuj »
n.p.m.
partnerzy

trasymasy.pl

sportportal.pl

twojmedyk.pl

Reklama

pierwszy rower
strona główna >> 2/2015 >> Czy policjant może nie wystawić mandatu kierowcy za parkowanie na drodze dla rowerów?

poradniki

Nim będzie za późno

Zapewne pamiętacie te chwile, gdy Wasz rower był zupełnie nowy.  Jego lśniący lakier jeszcze nie nosił śladów po przebytych... »

Kalejdoskop >> Dręczy mnie pytanie


Czy policjant może nie wystawić mandatu kierowcy za parkowanie na drodze dla rowerów?

 

Napisał do nas nasz Czytelnik, pan Marian, zbulwersowany postępowaniem policyjnego patrolu, który nie wystawił mandatu kierowcy parkującemu na oznakowanej drodze dla rowerów.

1 maja 2014 r. w Toruniu (…), kierując rowerem na oznakowanej ścieżce rowerowej przy ulicy Szosa Chełmińska, zauważyłem dwa zaparkowane samochody osobowe, które utrudniały mi przejazd rowerem. Pierwszy kierowca po zwróceniu uwagi zjechał na jezdnię, natomiast drugi nie zareagował na moją prośbę zjechania ze ścieżki rowerowej. Po przybyciu policji (nie była to drogówka) nie wyciągnięto żadnych konsekwencji prawnych, tak jakby nic się nie stało. Sprawca wykroczenia pozostał bezkarny.
Marian Czyżniewski, Toruń


Nasz czytelnik poprosił o podanie szczegółowych przepisów dotyczących parkowania na drogach dla rowerów, poinformowania o tym, jakie grożą konsekwencje za naruszenie tych przepisów, oraz o tym, czy wystawienie mandatu w takiej sytuacji jest obligatoryjne, czy też nie. Sprawa jest tym razem prosta i bardzo jednoznacznie opisana w odpowiednich przepisach.
Po pierwsze, parkowanie i zatrzymywanie się samochodem na drodze dla rowerów jest zabronione. Na podobne pytanie szukaliśmy już odpowiedzi kilka miesięcy temu [„Rowertour” nr 4/14]. Sprawa była wtedy bardziej skomplikowana – dotyczyła tzw. ciągów pieszo-rowerowych. Piotr Popa, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, odpowiedział wówczas: „W myśl przepisów art. 49 ustawy Prawo o ruchu drogowym zabrania się zatrzymywania pojazdu na drodze dla rowerów, pasie ruchu dla rowerów oraz w śluzie rowerowej, z wyjątkiem rowerów. Przepisy te obowiązują na drogach dla rowerów oznaczonych znakiem C-13 oraz znakiem, na którego tarczy umieszczono symbole znaków C-13 i C-16 bez względu na sposób rozdzielenia tych symboli (kreską pionową lub poziomą)”.

Więcej: czytaj w numerze „Rowertouru”