okładka
okładka
strona główna w numerze kluby rowerowe kalendarium forum razem na rower galeria czytelników w następnym numerze regulaminy konkursów archiwum o nas redakcja reklama prenumerata sieć sprzedaży

skomentuj »
n.p.m.
partnerzy

trasymasy.pl

sportportal.pl

twojmedyk.pl

Reklama

pierwszy rower
strona główna >> 9/2014 >> Czy rowerzysta, który stoi na drodze, jest pieszym?

poradniki

Nim będzie za późno

Zapewne pamiętacie te chwile, gdy Wasz rower był zupełnie nowy.  Jego lśniący lakier jeszcze nie nosił śladów po przebytych... »

Kalejdoskop >> Dręczy mnie pytanie


Czy rowerzysta, który stoi na drodze, jest pieszym?

Marek Rokita
 
Sąd uznał, że rowerzysta, który zatrzymał się na skrzyżowaniu i postawił stopy na ziemi, był pieszym, więc kierowca, który go potrącił, jest… niewinny. Żart? Bynajmniej. Niestety, prawnicze wywody często prowadzą do absurdu. Być może to właśnie ich echa zaowocowały hasłem „rowerzysta” w polskiej Wikipedii (a może to sędzia zasugerował się Wikipedią?). Odkąd usłyszałem powyższą historię i przeczytałem definicję w wielce opiniotwórczej wirtualnej encyklopedii, nie przestaje dręczyć mnie pytanie, jak to możliwe. Czy muszę opanować do perfekcji trudną sztukę stójki, by moi spadkobiercy mogli liczyć na odszkodowanie, gdy na światłach rozjedzie mnie „król szos”? Czy zatem naprawdę z Prawa o ruchu drogowym bądź innych przepisów wynika, że rowerzysta, który aktualnie nie jedzie rowerem (lecz np. zatrzymał się na czerwonym świetle, skrzyżowaniu, przejściu dla pieszych, przejeździe kolejowym itp.) i postawił stopy na jezdni, staje się automatycznie pieszym? 
„Rowerzysta” to pojęcie potoczne, którym na co dzień określa się osobę poruszającą się (kierującą) rowerem. W ocenie Biura Prewencji i Ruchu Drogowego KGP obecnie istniejące uregulowania prawne w tym zakresie są jednoznaczne (tj. Art. 2 p. 20 i p. 47 ustawy Prawo o ruchu drogowym) i nie zachodzi potrzeba wprowadzania dodatkowych zmian. Z przepisów ustawy precyzyjnie wynika, że pojazd poruszany siłą mięśni osoby nim jadącej (ewentualnie za pomocą pomocniczego napędu elektrycznego) jest rowerem, a osoba ta – kierującym pojazdem.
Na pytanie, czy kierujący rowerem, który zatrzymuje się na czerwonym świetle, skrzyżowaniu, przejściu dla pieszych, przejeździe kolejowym itp. i stawia stopy na jezdni, staje się automatycznie pieszym, należy odpowiedzieć przecząco. 
 
Więcej: czytaj w numerze „Rowertouru”
 


 

Parse error: syntax error, unexpected end of file, expecting variable (T_VARIABLE) or ${ (T_DOLLAR_OPEN_CURLY_BRACES) or {$ (T_CURLY_OPEN) in /home/kruszonaol/ftp/rowertour/panel/bbclone/var/access.php on line 164