okładka
okładka
strona główna w numerze kluby rowerowe kalendarium forum razem na rower galeria czytelników w następnym numerze regulaminy konkursów archiwum o nas redakcja reklama prenumerata sieć sprzedaży

skomentuj »
n.p.m.
partnerzy

trasymasy.pl

sportportal.pl

twojmedyk.pl

Reklama

pierwszy rower
strona główna >> 4/2014 >> Dręczy mnie pytanie

poradniki

Nim będzie za późno

Zapewne pamiętacie te chwile, gdy Wasz rower był zupełnie nowy.  Jego lśniący lakier jeszcze nie nosił śladów po przebytych... »

Kalejdoskop


Dręczy mnie pytanie

 

Czy kierowcy mogą parkować na drogach dla rowerów i pieszych?
– Marek, czy wiesz, jak to jest z parkowaniem na ciągach pieszo-rowerowych? – Z takim pytaniem zadzwonił do mnie znany Wam doskonale Łukasz Wiśniowski. – U nas pod sklepem jest taki ciąg i cały czas parkują na nim samochody.
– Nie wiem – odpowiedziałem. – Ale się dowiem!
Wiadomo, jak jest z chodnikami i z drogami dla rowerów, ale jak jest z… tym czymś? Czy na przykład wolno, jeśli zostawi się półtora metra dla pieszych, a część dla rowerów pozostanie wolna? A jeśli ruch na CPR jest wymieszany? Ile miejsca musi kierowca wspaniałomyślnie zostawić? Ten dylemat to był dopiero początek całego ciągu pytań o ciągi. O szczegółach możecie przeczytać w kwietniowym „Rowertourze” w artykule „Szumy, zlepy, ciągi…”. Jednak pytanie o parkowanie, od którego wszystko się zaczęło, znajduje swoją odpowiedź już tu.
W myśl przepisów art. 49 ustawy Prawo o ruchu drogowym zabrania się zatrzymania pojazdu na drodze dla rowerów, pasie ruchu dla rowerów oraz w śluzie rowerowej, z wyjątkiem roweru. Przepisy te obowiązują na drogach dla rowerów oznaczonych znakiem C-13 oraz znakiem, na którego tarczy umieszczono symbole znaków C-13 i C-16 bez względu na sposób rozdzielenia tych symboli (kreską pionową lub poziomą).

Piotr Popa, rzecznik prasowy
Ministerstwa Infrastruktury
 i Rozwoju

Czyli nie można, nigdy. I bardzo dobrze! Zostawienie półtora metra na CPR nie jest zostawieniem półtora metra na chodniku.
Sprawdziłem – za taki czyn grozi mandat 100 złotych i jeden punkt karny. Nie jest to może kara zbyt dotkliwa, ale czy ktoś chciałby ją dostać?
Marek Rokita

Ciebie też dręczą pytania, na które nie znasz odpowiedzi? Napisz, postaramy się je znaleźć.
redakcja@rowertour.pl



 



Zdjęcie: Marek Rokita